Nejlepší střelec současnosti, který nastavil nový strop pro platy hráčů NHL
Auston Matthews se ještě v téhle dekádě stane nejproduktivnějším hráčem, který kdy nosil modrý dres s javorovým listem. Ale aby se opravdu vepsal do historie, musí vyhrát Stanley Cup!
Autor: Jan Velart
Na začátku každého roku vydává magazín The Hockey News žebříček sta nejvlivnějších lidí pohybujících se ve světě hokeje. Auston Matthews stojí druhým rokem po sobě nejvýše mezi hráči, tentokrát ho prestižní časopis umístil na páté místo celkově. „Může ovlivnit, jak další superhvězdy budou přistupovat k podpisům nových smluv,“ píše se v krátkém popisku u jeho fotky. To za pár odstavců probereme detailněji, jeho vliv na dění v NHL však musíme chápat v daleko širším měřítku. A začal vlastně ve chvíli, kdy se narodil.
Mezi Emou a Brianem Matthewsovými to byla láska na první pohled. Ona Mexičanka, pracující jako letuška, on Američan z Los Angeles, také působící v leteckém průmyslu. Ema získala americké občanství, manželé se usadili ve Phoenixu a založili rodinu. Nejprve se narodila Alexandria a po ní Auston. Psal se rok 1997 a místní klub Coyotes po přestěhování z Winnipegu právě začínal svou nelehkou misi kolonizátorů nového světa. Doslova.
Pro komisaře NHL Garyho Bettmana se na příštích 25 let stalo udržení hokeje uprostřed arizonské pouště jedním z největších bojů. Vždycky tvrdil, že tahle expanze má smysl. Že si místní malí kluci jednou vezmou hokejku do ruky a budou hrát. Netušil, jakého mocného spojence jednou dostane.
Auston byl poprvé na zápase Coyotes ve dvou letech a v šesti udělal první vrávoravé krůčky na bruslích. Jeden z jeho prvních trenérů byl Ukrajinec Boris Doroženko, který ještě v dobách Sovětského svazu utekl do Mexika, kde pomáhal nastartovat místní hokejový program. S Brianem Matthewsem se potkal na jednom dětském hokejovém kempu v Arizoně, ten ho přesvědčil, ať se přestěhuje a trénuje tým jeho syna. Doroženko měl speciální výuku bruslení, při které hráči běhali v bruslích, dupali na ledě a různě se točili. Rolbaři to nesnášeli, protože na ledě zůstávaly díry. „Popisoval to jako zaměření na kontrolu stability,“ píše se v dávném článku na Globe and Mail. „Hráči se měli naučit manévrovat a ustát různé situace, kdy byli pod tlakem.“
Kluk v modrožlutém
Sběratelé kartiček, zbystřete! Existuje jedna, na které je Matthews v modrožlutém dresu ukrajinského týmu Charkov Družba 78. A má asi zajímavou cenu (já našel na eBay pouze nášivku Družby, kterou měl Matthews na dresu za 66 dolarů). Ne, to není vtip. Matthews si skutečně za tenhle tým ve 12 letech zahrál. V Québecu se každé léto pořádá nesmírně prestižní mládežnický turnaj a v roce 2010 zde hrála i Družba. Jenže neměla dost hráčů a její trenéři volali Doroženkovi, jestli v USA nebo Kanadě nezná nějakého juniora v ročníku 97. Hned samozřejmě věděl. Jediný háček byl v tom, že Matthews musel nejdřív letět do New Jersey na jeden přípravný zápas, ve kterém se měl de facto předvést, aby dostal jízdenku do autobusu směr Québec.